Stars of the Night
A Twitter List by NhlProfi
|
Táto sezóna bude prvá do ktorej v PNHL nastúpi 32 klubov a tým novým klubom ktorý do suťaže vstupuje je Seattle Kraken. Práve s novým manažérom sme sa pozreli na to ako tento klub vznikal. Už hneď pri vzniku nastali problémy. Prvotným manažérom klubu bol bývaly dlhoročný GM Floridy. Ten sa ale rozhodol svoje pôsobenie v lige úplne ukončiť a už po polroku Kraken ostali bez manažéra. Po dlhšom výberovom konaní sa stal GM manažér, ktorý predtým mal na starosti Columbus a to iba pol roka pred expanzným draftom. Martin sa ešte ani nestihol ujať vedenia a už ho hneď zasypala vlna ďalších GM zo žiadosťou o dohodu.
Potom čo sa s niekoľkými GM bavil takmer dennodenne a bez výhľadky nejakej dohody začínal Martin postupne ľutovať svoje rozhodnutie viesť Kraken. Po čase sa však začali profilovať hneď prvotné dohody. Medzi prvými ktorý sa so Seattlom dohodli boli GM Wild a Predators nasledovaní Flames. Práve dohoda s Flames bola nakoniec tá najväčšia akú Seattle uzatvorili, keďže zahŕňala aj hráčov pre A tím (dokonca dvoch) a aj prospektov (tiež dvoch). Po týchto 3 nakoniec uzavretých dohodách sa ligové dianie troška upokojilo a začalo najzložitejšie jednanie s nemenovaným GM s ktorým nakoniec ani k dohode nedošlo. Avšak práve toto jednanie dokázalo psychicky na dlho vyčerpať vedenie Seattlu. Po krátkej chvíli však už prišli ďalšie uzatvorené dohody so Sabres, ktorý poslali do Seattlu dvoch aktuálnych držiteľov Stanley cupu, Blues a Capitals.
Neskôr ako sa čas blížil k expanznému draftu začali žiadosti pribúdať a niekedy nastali momenty kedy sa im vedenie nestíhalo venovať. Avšak stále sa našli nejaký GM s ktorými sa dalo jednoduchšie a pomerne rýchlo dohodnúť na dohode, napríklad Bruins, Red Wings, Devils alebo Canadiens. Celé toto obdobie bolo zaršené dohodou so starým klubom GM Columbusom a jeho novým GM. V tej chvíli ostávalo už iba zopár dní do expanznému draftu a začali sa ozývať ešte posledný manažéri so žiadosťami o dohodu. Tak na poslednú chvíľu vznikli dohody s Oilers, Senators, Canucks alebo Penguins. Celé obodobie dohôd bolo završené v posledný deň odovzdávky protected listov kedy vznikli ďalšie 2 nečakané dohody s manažérmi (nováčikmi), ktorý zabudli na to že protected listy musia obsahovať nejakých hráčov spĺňajúcich určité kritéria. Konkrétne sa jednalo o dohody s Jets a Panthers.
Celkovo tak GM Seattlu uzatvoril 17 dohôd zahrňajúci prevažne hráčov pre A mužstvo a dvojica z týchto dohld zahrňala prospektov. Komunikácia ohľadne dohody však mimo týchto dohôd prebiehala až s celkovo 25 manažérmi jednotlivých tímov. Iba 5 tímov tak vôbec nepotrebovalo žiadnu dohodnu uzatvárať. Veľa krát sa preto stávalo, že v jednej chvíli sa Kraken bavili o dohodách so 4-5 klubmi naraz. Nevýhodou týchto predčasných uzatvorených dohôd bolo najmä to, že niektorý manažéri aj po uzatvorení dohody sa stále snažili dohody meniť a tým pádom to pre vedenie Kraken znamenalo ďalšiu snahu a dohodu a hlavne úpadok do depresie. :D
Potom ako boli odovzdané protected listy nastalo konečne obdobie pokoja a už len kľudné prehladanie odovzdaných listov a hľadanie najzaujímavejších hráčov a prospektov. Aj napriek predpokladaným odhadom hráčov ktorý by mohli byť chránený dokázali niektorý manažéri svojími chránenými hráčmi prekvapiť, buď to pre Kraken pozitívne a nechali tak hráča s ktorým Kraken nepočítali alebo negatívne a teda hráča o ktorého bol záujem si nakoniec chránili. Kraken sa ešte tesne pred expanziou dokázalo dohodnúť na zmluvách s niekoľkými nechcenými hráčmi, celkovo sa jednalo o 8 hráčov, ktorý boli súčasťami dohôd. U väčšiny klubov tak hneď po prezretí ich dostupných hráčov vznikol záujem o jedného maximálne dvoch hráčov o ktorých bude záujem. Vedenie Kraken sa na väčšine hráčov ale aj prospektov vybraných na expanznom drafte dohodlo už s predstihom a tak zostávalo už len niekoľko mužstiev pri ktorých až do posledných chvíľ sa uvažovalo, akého hráča si vybrať. Medzi prospektami to boli prevažne 4 kluby a medzi hráčmi pre A mužstvo to boli taktiež 4 mužstvá. V tejto chvíli už sa dá prezradiť, že to boli Hurricanes (C. Perry - H. Fleury), Blackhawks (M. Jones - C. de Haan), Rangers (T. Jost - R. Asplund) a Avalanche (Y. Gourde - R. Strome). A medzi prospektami Capitals (A. Beaucage - O. Tarnstrom), Blue Jackets (F. Arcuri - S. Kňažko), Sabres (J. O'Brien - J. Dugan) a Coyotes (E. Portillo - R. Winterton).
Ak si to zhrnieme tak Kraken na expanznom drafte získalo neuveriteľných 41 hráčov (z toho 4 s dvojcestnými zmluvami). Výber tak zahŕňal 8 brankárov, 10 obrancov a 23 útočníkov. Ďalej Krakeni získali 30 prospektov a ďalších 9 volieb na drafte v najbližších 2 rokoch (z toho 3 v druhom kole a 4 v treťom kole). Medzi tých najzaujímavejších hráčov pre A tým určite patrili brankári: C. Petersen (CBJ), A. Georgiev (ANA), P. Francouz (LAK). Medzi obrancami to boli hráči ako: R. Ellis (BUF), C. Ceci (WSH), T. Myers (FLA) a medzi útočníkmi to boli hráči: Y. Gourde (COL), G Nyquist (DET), T. Bluegers (WPG), K. Hayes (CGY) a J. Greenway (TBL). Medzi prospektami zase vynikali hráči ako: R. Hirvonen (CGY), M. Khusnutdinov (NYI), S. Fagemo (NYR), H. Grans (VAN), A. Gritsyuk (WPG). Keďže podľa nových pravidiel mohlo byť v prvom tíme na súpiske iba 23 hráčov tak nastala ďalšia hektická fáza v budovaní nového tímu Seattle Kraken a to výmeny. O tom už ale v ďalšom dieli.
Týmto by som chcel aj poďakovať pomocníkovi s ktorým som skládal tento tým, ktorý mi radil pri dohodách alebo s ktorým som vyberal hráčov z jednotlivých tímov a to nášmu komisárovi Goldimu.
Ďakujem
V aktuálním vydání Esova statistického okénka se zaměřím na porovnání hráčů z hlediska lig, z nichž byli do NHL draftováni. V tomto ohledu lze za zkoumaných deset let (drafty 2007–2016) nalézt řadu ojedinělých a někdy poměrně bizarních lig, z nichž dokázaly ligové týmy nalézt někoho k draftování. Majorita draftovaných hráčů ale pochopitelně pochází z důvěrně známých soutěží.
Vůbec největší zásobárnou hráčů na draft je poměrně jasně OHL, z níž bylo ve sledovaném období do NHL vybráno 419 hráčů (20 %). Téměř podobnou hodnotu – 417 hráčů – mají na kontě veškeré soutěže spadající do amerického vývojového programu, kam řadím především USHL, USHS a klasický USDP. Těmto americkým juniorkám tak náleží rovněž 20% podíl.
Třetí místo zaujímá WHL s 351 draftovanými hráči a 17% podílem. S velkým odstupem za ní se pak nacházejí QMJHL s 230 hráči a různé stupně švédských soutěží s 228 hráči. Obě tyto entity se na importu na draft NHL podílejí 11 %. Následují NCAA (87 hráčů), různé stupně finských soutěží (84 hráčů) a různé stupně ruských lig (77 hráčů). Podíl všech těchto tří draftových zdrojů se pohybuje kolem 4 %. Hráčů z českých soutěží bylo do NHL vybráno 26 a hráčů ze zbytku Evropy 29. Shodně tak mají na draftu NHL 1% podíl. Zbývá 161 hráčů (8 %) vybraných ze všemožných lig Severní Ameriky.
Pokud bychom tak učinili základní členění draftovaných hokejistů na ty pocházející ze Severní Ameriky a na z Evropy, podíl Evropanů by byl 21 %. Zjednodušeně tak můžeme konstatovat, že každý pátý hráč vybraný na draftu NHL pochází z některé z evropských lig.
Blíže lze specifikovat také jednotlivé podsoutěže evropských lig. Pokud jde o Švédsko, přímo z Elitserien bylo do NHL draftováno 56 hráčů, tedy přibližně čtvrtina všech zástupců švédských soutěží. Drtivá většina všech hráčů (141 hokejistů; 62 %) ze Švédska byla do NHL draftována z juniorské ligy. Menší podíl na draftovaných má také druhá nejvyšší švédská liga Allsvenskan, a to přibližně 10 % se 27 draftovanými. Přesně čtyři hokejisté byli vybráni také ze třetí nejvyšší švédské ligy. Není bez zajímavosti, že dva z nich si vybrali Red Wings a o jednom jste možná i někdy slyšeli, ale o tom v některém z příštích dílů statistického okénka.
Ve Finsku tvoří hráči draftovaní do NHL přímo z SM-Liigy o něco více než-li třetinu všech hokejistů vybraných z této země (30). Majoritu i zde s počtem 51 draftovaných tvoří juniorská liga (61 %). Tři Finové pak byli do NHL draftováni z Mestisu, tedy druhé nejvyšší soutěže a jeden tam dokonce odehrál i pár desítek zápasů.
V případě Ruska je podíl hokejistů vybraných z nejvyšší soutěže, která v průběhu sledování změnila název, ještě vyšší než u Finska a Švédska a dosahuje hodnoty 38 % (počet 29 hráčů). Jen o pár hráčů více (35; 46 %) bylo vybráno z juniorské ligy. Raritou je, že druhá nejvyšší ruská liga měla na draftu ve sledovaném období pouze dva zástupce, zatímco třetí nejvyšší soutěž jich měla hned 11, tedy solidních 14 %. Jedním z nich přitom nebyl nikdo jiný než celková šestka draftu 2008 Nikita Filatov.
Z první ligy české kotliny byla do NHL vybrána nadpoloviční většina všech hráčů (14). Desítku hráčů si ligové týmy vybraly z juniorské ligy a přesně dva borce ze druhé nejvyšší soutěže. Zde stojí za zmínku, že oba hráči ze druhé ligy si zahráli NHL a jeden v ní dokonce stále působí.
U zbytku Evropy podle očekávání dominují Švýcarsko (12 hráčů), Německo (9 hráčů) a Slovensko (8 hráčů). Stejně tak platí, že ve všech případech pochází majorita draftovaných z nejvyšší soutěže. Nejvíce markantní je tento podíl ve Švýcarsku, odkud byli z juniorské ligy vybráni pouze dva hráči, zatímco zbylých 10 šlo z NLA. Zbývají tři zástupci z Norska, tři z Dánska a dvě hokejové rarity – Belgičan pocházející z rakouské ligy a Lotyš pocházející z běloruské.
Za zmínku stojí také několik perliček minoritních lig, z nichž byli draftováni někteří hokejisté. Jednou takovou je například kanadská juniorská liga CCHL působící v Ontariu s pěti zástupci včetně jednoho hráče NHL. Kromě ligy z centrálního Ontaria pak pochopitelně existuje také liga ze západního Ontaria – WOHL – s rovným jedním zástupcem. Dva hráče ze šesti vybraných, kteří si „škrtli“ v NHL, má také jiná kanadská juniorská soutěže se zkratkou CJHL. Svá dvě želízka v ohni vyprodukovala také Greater Ontario Junior Hockey League (GOJHL). Aby nebyly názvy lig příliš zamotané, mezi draftovanými hráči můžeme nalézt také pět hokejistů z MJHL a po jednom z MWEHL a MWJHL. A konečně stojí za zmínku jeden z řady primátů, které má na kontě Nathan Walker. Kromě toho, že se stal prvním draftovaným Australanem, je také jediným hráčem ve sledovaném období, jenž byl do NHL draftován z AHL.
Gleb Trikozov (LW, 12/8/2004, 185cm, 84kg - 35.celkově)
Tucker Robertson (C/RW, 22/7/2003, 178cm, 86kg - 84.celkově)
Arber Xhekaj (O, 30/1/2001, 193cm, 108kg - 118.celkově)
Ilya Usov (C, 3/8/2001, 185cm, 83kg - 131.celkově)
Hudson Thornton (O, 4/10/2003, 180cm, 82kg - 176.celkově)
Georgii Merkulov (C/W, 10/10/2000, 180cm, 82kg - 200.celkově)
Anson Thornton,(B, 28/7/2003, 193cm, 88 kg - 207.celkově)
Daniil O.Ivanov (O, 26/6/2003, 193cm, 95kg - 217.celkově)
Liam Arnsby (C, 20/11/2003, 178cm, 82kg - 248.celkově)
9 draftovaných - brankář, 3 beci, 5 útočníků, aneb 2 nedraftovaní hráči, 4 nedraftovaní hráči s podepsanou profesionální smlouvou v některém z týmů NHL a 3 draftovaní hráči.
Vzhledem k tomu, že moje poslední draftová analýza měla obrovský úspěch a cena picků se v lize navzdory jakémukoliv logickému základu od jejího vydání snad ještě zvýšila, přicházím s dalším – věřím, že podobně úspěšným – projektem. Zpracoval jsem statistické informace o hráčích draftovaných mezi lety 2007 a 2016.
Původně jsem předpokládal, že draft 2016 už je dost daleko na to, aby se u hráčů už „tak nějak vědělo“. Pravdou je, že ve většině případů se už skutečně ví, ale často je např. obtížné to prokázat statisticky. Toto tvrzení mě vede k upřesnění informace, že prezentovaná data jsou skutečně čistě statistická, tedy objektivní. To má své výhody, ale pochopitelně také nevýhody. Výhodou je, že nemůže dojít ke zkreslení ze strany analytika, a tudíž jde o data, která jsou zkrátka daná. Nevýhoda je, že jde o data nezohledňující reálnou kvalitu hráčů, tedy podobně jako parametry v simulátoru zkrátka vycházejí jen z faktických údajů, a je úplně jedno, zda se hráč za statistikami jmenuje Patrick Kane nebo Riley Nash.
Se vším výše uvedeným souvisí skutečnost, že jsem byl nucen, alespoň pro tuto konkrétní statistiku, kterou budu prezentovat (a pár dalších v nejbližší době), nastavit poměrně nízký horní limit odehraných zápasů, jímž je 200. Stojí za tím především nízký počet zápasů, které dosud odehráli top hráči draftu 2016 (Matthews i Laine jich například mají shodně jen něco málo přes 400). Na předkládanou statistiku se tak můžeme dívat optikou toho, že rozdíl mezi statistikou a realitou (zohledňující kvalitu hráčů) udělá na celkovém souboru hráčů jednotky procent, tedy nikoliv zásadní hodnotu. Jde ale o jakousi přirozenou „reálnou“ chybu. Ke statistické chybě zde v podstatě nedochází. Jediné položky způsobující mírnou statistickou chybu jsou hráči draftovaní dvakrát. A pokud se nemýlím, kromě Frederika Andersena byl takto draftován snad jenom jeden další hráč.
A co nám tedy říkají souhrnná data?
V draftech 2007–2016 bylo vybráno celkem 2 106 hráčů. Do NHL se přitom vůbec nepodívalo 1 026 z nich (49 %). Méně než 50 utkání pak odehrálo dalších 319 hráčů (15 %). Celkový podíl picků, které můžeme označit za zcela promarněné, tak činí 64 %.
Více než 50 zápasů, ale méně než 200 zápasů odehrálo 296 hráčů (14 %). Více než 200 zápasů pak odehrálo 460 hráčů, tedy 22 %.
Gólmani tvořili 212 z těchto hráčů (211 bez dvojitého Andersena), tedy zhruba 10 %. V jejich případě ale podle očekávání docházelo k největší „úmrtnosti“. Do NHL vůbec nenakouklo 116 z nich (55 %) a méně než 50 zápasů dosud odchytalo 47 z nich (22 %). V tomto konkrétním případě je ale pravděpodobné, že se tento počet s přibývajícím časem mírně sníží, neboť několik z brankářů s méně než 50 zápasy je stále aktivních, a tudíž by se mělo dostat minimálně do vyšší kategorie. Bezpečně ale můžeme konstatovat, že přibližně tři ze čtyř draftovaných gólmanů nemají naději na úspěch.
Do kategorie brankářů s 50–200 odchytanými zápasy je možné zařadit 34 z draftovaných, tzn. přibližně 16 %. Více než 200 zápasů potom odchytalo pouhých 13 brankářů (14, pokud bychom Andersena počítali dvakrát), kteří dohromady dávají titěrných 6 %.
Obránců bylo za uvedených let vybráno přesně 706, tedy víceméně rovná třetina všech hráčů. NHL zůstala zavřena 368 z nich (52 %), což je o 3 % více, než činí průměr všech draftovaných hráčů v tomto období. Méně než 50 zápasů v NHL pak odehrálo 93 beků (13 %). Pravděpodobnost zcela neúspěšného picku tak v případě obránce činí 65 %, což je 1 % nad průměrem všech hráčů. Stejných 13 % obránců pak odehrálo 50–200 zápasů (absolutní hodnota 94). Přes 200 zápasů pak odehrálo 149 beků, tedy 21 % z nich. V tomto případě se jedná o 1 % méně, než činí kompletní průměr.
Zbylými 1 188 draftovanými hráčů tak byli útočníci. Na všech draftovaných hráčích tak měli 60% podíl. Zjednodušeně řečeno – 6 z 10 draftovaných hráčů byli útočníci. Do NHL se přitom vůbec nepodívalo 542 z nich. Podíl 46 % je tak výrazně nižší než v případě obránců. Vyšší jsou naopak pochopitelně veškeré zbylé podíly úspěšnějších hráčů. Méně než 50 zápasů v NHL odehrálo 179 útočníků (15 %) a do 50–200 zápasů nastoupilo 168 forwardů (14 %). A konečně přes 200 zápasů odehrálo 297 útočníků, tedy 25 % z těch, kteří byli draftováni.
Ze shora uvedeného je patrné, že draftování beka představuje rizikovější investici než v případě útočníka. Do NHL se naplno prosadí každý 4. útočník, zatímco u beků je to každý 5. To je zcela pochopitelné, uvážíme-li, že v zápase zpravidla nastupuje 6 obránců, zatímco forwardů je dvojnásobek. Výběr útočníka je bezpečnější i z hlediska celkového porovnání neúspěšnosti picku. U beka činí pravděpodobnost naprosto promarněného výběru 65 %, zatímco u útočníka je o 4 % nižší a dosahuje podílu 61 %. V praxi tak můžeme tvrdit, že zbytečně je vybráno 6 z 10 draftovaných útočníků.
Portál Eliteprospects.com na svém webu před několika dny zveřejnil žebříček Top 100 prospektů současnosti (viz níže), díky čemuž se nám nabízí jedničná možnost srovnat sílu prospect poolů v rámci ProfiNHL.
Na tomto místě je však nutné podotknout, že z výsledků uvedených v tomto článků nelze bez dalšího dovozovat kvalitu mladíků jednotlivých týmů, neboť v žebříčku jsou zahrnuti výhradně jen hráči doposud (stabilně) nehrající v NHL. Z tohoto důvodu například Penguins vychází z naší analýzy průměrně, avšak ve skutečnosti se mohou pochlubit trojicí Lundell, Caufield a Boldy, která by při jinak zvolených kritériích bezesporu patřila mezi nejzajímavější jména žebříčku.
Vedle toho je také potřeba zmínit, že žebříček zdaleka není dokonalý a ačkoliv s ním lze s velké části souhlasit, obsahuje celou řadu nesmyslů - např. L. Reichel až 55. místo, Jiříček před Němcem, Odelius 42. místo, Zary před Pelletierem, chybějící Z. Bolduc.
Nyní již k samotným výsledkům. Nejvíce prospektů mají v žebříčku Tampa Bay a Arizona, a to konkrétně oba po osmi jménech. Další dva týmy poté mají v žebříčku po sedmi prospektech - Nashville a St. Louis. Nadpůrměrných výsledků dosáhli také Devils se šesti jmény, na které plynule navazují Rangers, Islanders a Colorado s pěti hráči.
Ani jediného prospekta v žebříčku poté nemají pouze čtyři ligové týmy, kdy jmenovitě se jedná o Anaheim, Minnesotu, Montreal a Philadelphii. Další čtyři týmy mají v žebříčku po jednom hráči - Columbus, Detroit, Toronto a Florida.
8 - TBL, ARI
7 - NSH, STL
6 - NJD
5 - NYR, COL, NYI
4 - VAN, CHI, OTT, SEA
3 - VGK, CGY, DAL, PIT, BOS
2 - LAK, BUF, WSH, EDM, SJS, WPG, CAR
1 - TOR, FLA, CBJ, DET
0 - ANA, MIN, MTL, PHI
Kromě kvantity lze z žebříčku porovnat taktéž kvalitu prospektů jednotlivých týmů, a to jednoduchým způsobem, kdy každému hráči přidělíme počet bodů podle jeho pozice v žebříčku - 1. místo = 100 bodů, 100. místo = 1 bod. Na základě tohoto výpočtu zjistíme, že nejvíce bodů obdrželi Coyotes, jimž k prvenství kromě velkého množství prospektů značnou měrou dopomohlo také vysoké hodnocení Jiříčka a Perfettiho (7., resp. 10. místo). Na druhém místě se nachází Devils, kteří jen v top 20 mají hned čyři budoucí hvězdy NHL (O. Power, M. Rossi, J. Quinn, Š. Němec). Na bronzové pozici se poté nachází Preds, kteří se mohou pochlubit 1., 4. a 14. místem v žebříčku (M. Beniers, J. Sanderson a F. Nazar), za nimiž následují Blues, kteří mají v top 20 po dvou hráčích (3. S. Edvinsson, 19. P. Mintyukov). Tampa Bay se navzdory nejvyššímu počtu prospektů v tomhle případě nachází až na 5. místě, a to i přesto, že velmi vysoko se umístila hned trojice jejich prospektů (12. K. Johnson, 21. J. J. Peterka a 22. D. Mateychuk). Navzdory jedinému hráči v žebříčku solidního bodového výkonu dosáhlo Toronto i Florida, a to díky vysokému hodnocení jejich prospekta (28. M. Kasper, 30. B. Brisson)
447 - ARI
442 - NJD
414 - NSH
405 - STL
384 - TBL
255 - VAN
246 - CHI
223 - NYR
210 - OTT
207 - VGK
190 - COL
187 - CGY
178 - DAL
160 - NYI
136 - CAR
125 - SEA
112 - PIT
107 - LAK
97 - BOS
94 - BUF
87 - WSH
73 - TOR
71 - FLA
69 - EDM
58 - SJS
47 - WPG
15 - CBJ
11 - DET
0 - ANA, MIN, MTL, PHI
Tomas Reznicek On 17th September / 7:28pm : škoda že tam nejsou zapracovaní i golmani, pár by se jich tam určitě vešlo |
New Comment |
Expand Trades |
Expand News |
Anaheim - Upload Roster/Lines | |
Buffalo - Upload Roster/Lines | |
Calgary - Upload Roster/Lines | |
Chicago - Upload Roster/Lines | |
Colorado - Upload Roster/Lines | |
New Jersey - Upload Roster/Lines | |
Philadelphia - Upload Roster/Lines | |
San Jose - Upload Roster/Lines | |
Seattle - Upload Roster/Lines | |
Winnipeg - Upload Roster/Lines |
1. | 1 | Minnesota |
2. | 2 | Montreal |
3. | 2 | Toronto |
4. | 1 | Colorado |
5. | 0 | New York |
Expand Signings |
Craig Smith (C/RW) - 33 yrs | |
Calle Jarnkrok (C/LW/RW) - 31 yrs | |
Josh Manson (D) - 31 yrs | |
Nick Holden (D) - 35 yrs | |
Daniel Sprong (LW/RW) - 26 yrs |
John Gibson - (G) - 29 yrs |