V aktuálním vydání Esova statistického okénka se zaměřím na porovnání hráčů z hlediska lig, z nichž byli do NHL draftováni. V tomto ohledu lze za zkoumaných deset let (drafty 2007–2016) nalézt řadu ojedinělých a někdy poměrně bizarních lig, z nichž dokázaly ligové týmy nalézt někoho k draftování. Majorita draftovaných hráčů ale pochopitelně pochází z důvěrně známých soutěží.
Vůbec největší zásobárnou hráčů na draft je poměrně jasně OHL, z níž bylo ve sledovaném období do NHL vybráno 419 hráčů (20 %). Téměř podobnou hodnotu – 417 hráčů – mají na kontě veškeré soutěže spadající do amerického vývojového programu, kam řadím především USHL, USHS a klasický USDP. Těmto americkým juniorkám tak náleží rovněž 20% podíl.
Třetí místo zaujímá WHL s 351 draftovanými hráči a 17% podílem. S velkým odstupem za ní se pak nacházejí QMJHL s 230 hráči a různé stupně švédských soutěží s 228 hráči. Obě tyto entity se na importu na draft NHL podílejí 11 %. Následují NCAA (87 hráčů), různé stupně finských soutěží (84 hráčů) a různé stupně ruských lig (77 hráčů). Podíl všech těchto tří draftových zdrojů se pohybuje kolem 4 %. Hráčů z českých soutěží bylo do NHL vybráno 26 a hráčů ze zbytku Evropy 29. Shodně tak mají na draftu NHL 1% podíl. Zbývá 161 hráčů (8 %) vybraných ze všemožných lig Severní Ameriky.
Pokud bychom tak učinili základní členění draftovaných hokejistů na ty pocházející ze Severní Ameriky a na z Evropy, podíl Evropanů by byl 21 %. Zjednodušeně tak můžeme konstatovat, že každý pátý hráč vybraný na draftu NHL pochází z některé z evropských lig.
Blíže lze specifikovat také jednotlivé podsoutěže evropských lig. Pokud jde o Švédsko, přímo z Elitserien bylo do NHL draftováno 56 hráčů, tedy přibližně čtvrtina všech zástupců švédských soutěží. Drtivá většina všech hráčů (141 hokejistů; 62 %) ze Švédska byla do NHL draftována z juniorské ligy. Menší podíl na draftovaných má také druhá nejvyšší švédská liga Allsvenskan, a to přibližně 10 % se 27 draftovanými. Přesně čtyři hokejisté byli vybráni také ze třetí nejvyšší švédské ligy. Není bez zajímavosti, že dva z nich si vybrali Red Wings a o jednom jste možná i někdy slyšeli, ale o tom v některém z příštích dílů statistického okénka.
Ve Finsku tvoří hráči draftovaní do NHL přímo z SM-Liigy o něco více než-li třetinu všech hokejistů vybraných z této země (30). Majoritu i zde s počtem 51 draftovaných tvoří juniorská liga (61 %). Tři Finové pak byli do NHL draftováni z Mestisu, tedy druhé nejvyšší soutěže a jeden tam dokonce odehrál i pár desítek zápasů.
V případě Ruska je podíl hokejistů vybraných z nejvyšší soutěže, která v průběhu sledování změnila název, ještě vyšší než u Finska a Švédska a dosahuje hodnoty 38 % (počet 29 hráčů). Jen o pár hráčů více (35; 46 %) bylo vybráno z juniorské ligy. Raritou je, že druhá nejvyšší ruská liga měla na draftu ve sledovaném období pouze dva zástupce, zatímco třetí nejvyšší soutěž jich měla hned 11, tedy solidních 14 %. Jedním z nich přitom nebyl nikdo jiný než celková šestka draftu 2008 Nikita Filatov.
Z první ligy české kotliny byla do NHL vybrána nadpoloviční většina všech hráčů (14). Desítku hráčů si ligové týmy vybraly z juniorské ligy a přesně dva borce ze druhé nejvyšší soutěže. Zde stojí za zmínku, že oba hráči ze druhé ligy si zahráli NHL a jeden v ní dokonce stále působí.
U zbytku Evropy podle očekávání dominují Švýcarsko (12 hráčů), Německo (9 hráčů) a Slovensko (8 hráčů). Stejně tak platí, že ve všech případech pochází majorita draftovaných z nejvyšší soutěže. Nejvíce markantní je tento podíl ve Švýcarsku, odkud byli z juniorské ligy vybráni pouze dva hráči, zatímco zbylých 10 šlo z NLA. Zbývají tři zástupci z Norska, tři z Dánska a dvě hokejové rarity – Belgičan pocházející z rakouské ligy a Lotyš pocházející z běloruské.
Za zmínku stojí také několik perliček minoritních lig, z nichž byli draftováni někteří hokejisté. Jednou takovou je například kanadská juniorská liga CCHL působící v Ontariu s pěti zástupci včetně jednoho hráče NHL. Kromě ligy z centrálního Ontaria pak pochopitelně existuje také liga ze západního Ontaria – WOHL – s rovným jedním zástupcem. Dva hráče ze šesti vybraných, kteří si „škrtli“ v NHL, má také jiná kanadská juniorská soutěže se zkratkou CJHL. Svá dvě želízka v ohni vyprodukovala také Greater Ontario Junior Hockey League (GOJHL). Aby nebyly názvy lig příliš zamotané, mezi draftovanými hráči můžeme nalézt také pět hokejistů z MJHL a po jednom z MWEHL a MWJHL. A konečně stojí za zmínku jeden z řady primátů, které má na kontě Nathan Walker. Kromě toho, že se stal prvním draftovaným Australanem, je také jediným hráčem ve sledovaném období, jenž byl do NHL draftován z AHL.
New Comment | Edit News