Back to News Index


Top 10 nejhorších výběrů v historii PNHL (vol. 1)

S končícím draftem 2021 nezaškodí si zrekapitulovat, jak velcí profíci jsou při draftování ligoví manažeři. Ligový popelář Eso exkluzivně pro vás sestavil žebříček 10 nejhorších výběrů ligové historie + několika dalších, které rozhodně stojí za zmínku. Je jedině dobře, že někteří z autorů těchto superiorních picků se stále nacházejí v lize, aby mohli převzít pomyslný draftařský grál vyrobený z úlomků hokejky legendárního Patrika Štefana slepených Eričkovými slzami (o materiál nebyla nouze).

Na úvod je nezbytné zmínit, že zohledňována byla jednak výše daného výběru, jednak kvalita vybraného hráče (resp. to, jak velký looser se z něj vyklubal) a následně též to, jací hráči byli vybráni za ním.

Honorable mentions (pořadí zde je čistě náhodné, proto je Golďákův průstřel uváděn jako první)

Julien Gauthier – 21th overall 2016

Náš aktuální velký kormidelník se v roce 2015, v čerstvých 18 letech, vrátil do PNHL. Od jeho posledního působení se leccos změnilo. Už neměl hlas jako panenka Barbie, i když tak pořád vypadá (edit: chtěli jsme údaj aktualizovat pro rok 2021, ale nenašli jsme dostatek průkazných prostředků, že se na tomto faktu něco změnilo). A druhý výběr v prvním kole, který po svém návratu provedl (ještě předtím tahal ze 7. pozice Sergačeva, s čímž se dá žít), vysloveně ukazoval na to, že od své puberty vyspěl.

Budiž Golďákovi k dobru, že Gauthier hraje NHL a v minulé sezoně měl dokonce celých 8 bodů. Škoda jenom, že hned za ním si Oilers vybrali Alexe DeBrincata. Ale Gauthier je hezčí kluk, což je parametr, který v St. Louis není nedůležitý. Proto pouze honorable mention.

Sam Bennett – 4th overall 2014

Draftová jobovka někdejšího komisionáře v tomto výčtu pochopitelně nemůže chybět. Pokud lze něco jednoznačně říci o GM Sabres, pak to, že když někomu věří, jde po něm hlava nehlava. Ukázal to již několikrát, když se suverénně zbavil Johnnyho Gaudreaua nebo Filipa Forsberga za odstupné, které skončilo v propadlišti dějin. U Sama Bennetta to buffalskému manažerovi nevyšlo jen o ten nejtenčí kousíček. Hned po něm si Blue Jackets vybrali Leona Draisaitla, dva picky na to šel Nikolaj Ehlers a o další dva picky později William Nylander. Na druhou stranu Bennett taky možná někdy vyhraje Hart Trophy… na X-boxu…

Rasmus Ristolainen – 6th overall 2013

Svůj mistrný čich na hráče elitní prospekty dokázal také Eso. Že je to slizký finofil, se ví, a popravdě by to snad ani nevadilo. Problém je, že to není ten typ noblesního finofila, který by si našel nějakou hezkou Finku a tu defloroval někde v Oulu na nádraží. On si najde ošklivou transku s ohryzkem a knírem, za který by se nemusel stydět ani Franz Josef. Tato metafora poměrně přesně vystihuje Esovo počínání na draftu 2013.

Po Ristolainenovi tehdy šel tak suverénně, že neváhal vyměnit Jadena Schwartze a celkově 20. výběr, aby se dostal na 6. pozici a pak tam suverénně vypálil jméno finského zoufalce. A Polis hned z následujícího picku s klidem vybral Sašu Barkova… Těsně vedle.

Pavel Zacha – 9th overall 2015

Jakýkoliv seznam největších draftových failů se nemůže obejít bez picku nyní již bývalého manažera Panthers Luka. Je vysoce pravděpodobné, že on sám by do konkurzu nejraději přihlásil Adama Larssona, jehož bral z 5. místa na draftu 2011 (hned za ním šli Sean Couturier a Dougie Hamilton), ale výběr z 9. místa na draftu 2015 je zkrátka ještě větší průser. Luke věřil českému centrovi hodně, jakože fakt hodně. Škoda.

Desítka byl nějaký Mikko Rantanen, jedenáctka Zach Werenski a třináctka Kyle Connor. Když se na Floridě daří, tak se prostě daří. Teda dařilo. Příští wasted picky už bude Luke provádět v barvách Seattlu.

Stanislav Galiev – 20th overall 2010

Ačkoliv by mohlo jít o poněkud diskutabilní volbu, tento výběr sem zkrátka patří. Provedl ho některý z bývalých GMs Sharks (jméno si nepamatuji, není důležité). Dalo by se snad namítat, že na 20. pozici už šlo o střelbu. Nutno ovšem podotknout, že v té době v osudí zbývalo hned několik poměrně renomovaných prospektů, namátkou například Jevgenij Kuzněcov nebo Jaden Schwartz. Ale stačilo by klidně i vybrat Järnkröka, Nelsona, Hayese (Kevina, ne toho mrtvého), Faulka, nebo Zuckera. I blbý Johan Larsson by byl lepší než Galiev, po němž v reálu sáhli Capitals až ve třetím kole. Zřejmě tušili proč.

Každopádně abychom tehdejšímu GM Sharks úplně nekřivdili, Galiev není zase tak špatný. V probíhající sezoně má bod na zápas. V KHL.

Pokračování příště, kočky...


New Comment | Edit News